Oto najczęściej stosowane rodzaje terapii:
1. Terapia poznawczo-behawioralna: kluczem jest zmniejszanie stresu oraz zachowań dysfunkcyjnych za pośrednictwem zmiany procesów poznawczych. Możesz spodziewać się ćwiczeń i zadań domowych, pracy z przekonaniami oraz kluczowymi myślami.
2. Terapia psychodynamiczna: skupia się na zrozumieniu i odkryciu nieświadomych motywów, emocji i doświadczeń, które wpływają na zachowanie pacjenta. Spotkania polegać będą na swobodnej rozmowie na temat skojarzeń, fantazji czy przeszłości.
3. Terapia systemowa: koncentruje się na relacjach między ludźmi oraz na wpływie systemów społecznych (takich jak rodzina) na psychikę człowieka. Celem terapii systemowej jest poprawa jakości życia pacjenta poprzez zrozumienie wzorców i dynamik relacji w grupie społecznej.
4. Terapia humanistyczna: zakłada, że każdy człowiek ma potencjał do samorealizacji i rozwoju osobistego. Głównym zadaniem jest zrozumienie doświadczeń pacjenta i wspieranie go w rozwijaniu się poprzez akceptację, empatię i bezwarunkową, pozytywną ocenę.
5. Terapia postmodernistyczna: traktuje rzeczywistość jako subiektywne doświadczenie każdej osoby, jest tworzona poprzez język i kulturę. Próbuje zrozumieć te doświadczenia i poszukiwanie nowych sposobów radzenia sobie z problemami, często poprzez kreatywność i innowacyjność.
Masz pytania, wątpliwości?
Dzwoń 536 324 574 lub pisz wiadomość mail: tomasz.chelek@gmail.com