Uczucia i emocje to niezwykle ważny element naszego funkcjonowania. Dzięki nim kontaktujemy się z samym sobą i innymi ludźmi. Relacje oparte na więzi emocjonalnej mają ogromną siłę, a należy pamiętać, że emocje niosą istotną informację ( co jest dla nas korzystne, niekorzystne, czy ktoś przekroczył moje granice, czy moje potrzeby są zaspokojone). Dopiero uświadomione emocje pozwalają kontrolować ich ekspresję.
U osoby uzależnionej różnorodne stany i reakcje emocjonalne często uruchamiają głód alkoholowy – chęć napicia się. Głównym celem takiego zachowania jest zapobieżenie i uśmierzenie nieprzyjemnego stanu i próba uzyskania przyjemnego odprężenia. Podobnie ze stresem, poczuciem zagrożenia, złością i lękiem, które mogą wywoływać nieprzyjemny stan, co z kolei może prowadzić do szybkiej potrzeby poczucia się lepiej. Zamiast próby zmiany swojej sytuacji, osoba uzależniona przy pomocy substancji „odcina się” od nieprzyjemnego stanu emocjonalnego i doznaje w swojej ocenie uczucia ulgi.
Osoby uzależnione bardzo często mają niski poziom odporności na cierpienie, nie umieją go doświadczać, gdyż do tej pory ten stan był „znieczulany” alkoholem. Te przykre stany emocjonalne mogą wywoływać paniczne poszukiwanie ulgi, w konsekwencji konieczność napicia się. Stąd też w okresie terapii i trzeźwienia pacjenci uczeni są stopniowo rozpoznawania i uświadamiania sobie emocji, przeżywania ich bez „znieczulacza”. Pacjenci uczeni są również wyciągania wniosków z odczuwanych emocji, jak również i kontroli ich ekspresji. Mając świadomość trudności tego zadania, zaleca się, by w pierwszym okresie podjęcia abstynencji, ustabilizować swoją sytuację, czyli nie podejmować radykalnych decyzji w swoim życiu.
Spożywanie alkoholu powoduje obniżenie tolerancji na monotonię, często zwiększoną potrzebę stymulacji („coś się musi dziać”, „nuda jest nie do zniesienia”). W tym okresie zadaniem jest przyzwyczaić się do tego, że w życiu czasem jest mniejsze natężenie spraw i trudności, że warto cieszyć się z „małych rzeczy”, codziennych przyjemności, odkrywać i rozwijać swoje hobby. Osoby uzależnione często w sytuacjach stresujących reagują agresywnie i atakują lub uciekają.
W jakich wypowiedziach można rozpoznać mechanizm nałogowego regulowania emocji?:
nie rozróżniam, nie rozpoznaję uczuć
czuję się emocjonalnie pusty, wypalony, zamrożony
nakręcam się do stanu, który trudno kontrolować
kiedy odczuwam lek, niepokój, złość – chce mi się pić, aby zaznać ulgę
trudno mi bez alkoholu przeżywać radość, zadowolenie, przyjemność
życie bez alkoholu jest nudne, bezbarwne
przeżywam gwałtowne zmiany nastroju od euforii do smutku, załamania
do tej pory alkohol pozwalał mi radzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami, teraz nie wiem co mam robić w takich sytuacjach
Masz pytania, wątpliwości? Dzwoń, pisz!