👉👉„zmieniona (najczęściej zwiększona) tolerancja alkoholu”👈👈, jest to kolejny z objawów uzależnienia omówiony w ICD10.
‼️Stężenie powyżej 3,5 promila alkoholu we krwi, dla większości z użytkowników alkoholu jest stanem zagrożenia życia. Może wystąpić głęboka śpiączka, w wyniku zaburzeń czynności ośrodka oddechowego i naczyniowo ruchowego.
‼️W momencie osiągnięcia 3 promili we krwi następuje spadek ciśnienia krwi, obniża się ciepłota ciała mogą pojawić się zaburzenia świadomości prowadzące do śpiączki. Dla „przeciętnego” mężczyzny ważącego ok. 75kg zagrożenie dla życia stanowi spożycie 0,75l wódki. Trudno wskazać dokładną dawkę, gdyż jest to uzależnione od wielu czynników takich jak płeć, wiek, ogólny stan zdrowia, ale też i waga. Osoby uzależnione tolerują dawki, które by zabiły lub poważnie zagroziły życiu przeciętnego człowieka.
➡️Pojęcie „tolerancja” oznacza, że po pewnym czasie spożywania alkoholu ta sama ilość nie przynosi zamierzonego/oczekiwanego efektu – aby go osiągnąć (mieć fazę, poczuć humor, upić się)- trzeba wypić po prostu więcej. Tolerancja objawia się tym, że osoby regularnie i dużo pijące nie wykazują objawów bycia pod wpływem alkoholu. W przypadku osób pijących okazjonalnie pojawić się mogą już poważne zaburzenia. Zatem tolerancja umożliwia spożywanie większych ilości alkoholu, gdyż osoba pijąca nie doświadcza znacznych skutków swojego picia. W przypadku osób pijących regularnie i systematycznie idzie zauważyć wzrost tolerancji. Nie ma znaczenia czy ktoś ma „mocną” czy „słabą” głowę, regularne picie powoduje wzrastanie tolerancji na działanie alkoholu. Pod wpływem powtarzającej się obecności w organizmie alkoholu, następuje adaptacja układu nerwowego by umożliwiać funkcjonowanie pod wpływem substancji. Jest to jedna z właściwości mózgu odpowiedzialna za powstawanie uzależnienia. Tolerancja alkoholu jest stałą tendencją. Istnieje oczywiście szansa, że osoba pijąca wypije mniej niż zwykle, a będzie odczuwać mocniejsze działanie alkoholu.
➡️Kolejna kwestia to spadek tolerancji. Najczęściej występuje po długim okresie wysokiej tolerancji. Wtedy to osoba pijąca po niewielkiej ilości wypitego alkoholu znajduje się w stanie upojenia alkoholowego. W mowie potocznej i w wypowiedziach najbliższych często podają określenia: „teraz to mu jedno piwo wystarczy”, „ niewiele potrzebuje by się upić”. To być może sygnał świadczący o spadku tolerancji. Spadek związany jest z uszkodzeniem wątroby i osłabieniem aktywności enzymów odpowiedzialnych za metabolizowanie alkoholu.
Na podstawie: J.Fudała „Rozpoznawanie problemów alkoholowych pacjentów”